Pojawienie się u dziecka pierwszych zębów to nie lada wydarzenie, zazwyczaj głośno rozgłaszane wśród rodziny. Zęby dziecka to nie tylko powód do dumy, lecz również kolejna rzecz o którą należy się zatroszczyć. Gdy uzębienie malucha staje się coraz liczniejsze, rodzice stają przed trudnym wyborem i muszą zdecydować, jaka szczoteczka do zębów dla dziecka będzie najlepsza w przypadku ich pociechy. Warto wiedzieć, jakie możliwości są dostępne oraz jakie wady i zalety posiada każda z nich.
Rodzaje szczoteczek do zębów dla dzieci
Nauka systematycznego mycia zębów to nie lada wyzwanie, dlatego też rodzice stosują różne metody, by zachęcić dzieci do codziennej higieny jamy ustnej. Oczywiście kluczową rolę w jej przypadku odgrywa odpowiednio dopasowana do wieku i potrzeb dziecka szczoteczka. Dlaczego jest to takie ważne? Niedokładne mycie zębów, tak częste u dzieci, sprzyja rozwojowi próchnicy i płytki nazębnej. Warto pamiętać, że nie ma jednej szczoteczki idealnej, każda z nich ma swoje wady i zalety. Źle dobrana szczoteczka może spowodować dyskomfort, a tym samym zniechęcić dziecko do nauki prawidłowych nawyków. Jeżeli chodzi o rodzaje szczoteczek dla dzieci, najpopularniejsze są:
- Szczoteczki manualne (tradycyjne)– zazwyczaj wykonane z plastiku, z nieruchomą główką, z włóknem o różnym stopniu twardości, które można dopasować do wieku dziecka, często z bohaterami ulubionych bajek dzieci.
- Szczoteczki elektryczne– posiadają wbudowany silniczek, dzięki któremu w większości przypadków okrągła główka wykonuje ruchy oscylacyjno-obrotowe. Zasilanie w ich przypadku może być albo za pomocą ładowarki sieciowej albo baterii. Większość z nich posiada timer odliczający minimalny czas przeznaczony na mycie zębów.
- Szczoteczki soniczne – najbardziej zaawansowane technologicznie, dzięki zastosowaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości rozbijają płytkę nazębną. Wykonują ruchy drgające i podobnie jak szczoteczki elektryczne, wymagają zasilania energią z baterii lub ładowarki sieciowej.
Szczoteczki soniczne dla dzieci
Szczoteczka soniczna dla dziecito stosunkowo nowy rodzaj akcesoriów do higieny jamy ustnej. Oczyszczanie w ich przypadku odbywa się przy pomocy fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które rozbijają płytkę bakteryjną oraz płytkę nazębną. Co więcej, nawet przy braku odpowiednich zdolności manualnych ze strony dziecka, są one w stanie poprzez drgania wygenerować dynamiczny ruch śliny i wody, a co za tym idzie, skutecznie czyszczą również przestrzenie międzyzębowe. Główka szczoteczki wykonuje ruchy pulsacyjne, a tym samym jest delikatniejsza dla uzębienia dziecka niż chociażby bardzo popularne szczoteczki elektryczne. Większość modeli dla dzieci charakteryzuje się dodatkowo mniejszą częstotliwością drgań, zachowując jednocześnie wysoką skuteczność w czyszczeniu. Jeżeli chodzi o wygląd i użytkowanie, szczoteczka soniczna przypomina szczoteczkę tradycyjną. Również posiada ona bowiem podłużną główkę, a po włączeniu wibracji wykonuje się nią ruchy takie jak przy myciu zębów szczoteczką manualną. Różnica polega na tym, że w trakcie wykonuje ona automatycznie ruchy wymiatające (góra-dół), z prędkością około 30 000-40 000 na minutę. Warto zauważyć, że wspomniany ruch wymiatający dodatkowo masuje dziąsła, co przydaje się zwłaszcza u maluchów, którym wyżynają się kolejne zęby, pełniąc dodatkowo funkcję masażera. W zależności od wieku dobierany jest odpowiedni rozmiar szczoteczki dla dziecka, a najpopularniejsze przedziały to:
- 0-3 lata,
- 3-6 lat,
- 6-11 lat.
Głowicę takiej szczoteczki należy regularnie wymieniać, obserwując stopień zużycia, jednak nie rzadziej niż co trzy miesiące.
Szczoteczki elektryczne dla dzieci
Innym popularnym i atrakcyjnym dla dziecka rodzajem szczoteczek jest szczoteczka elektryczna dla dzieci. Posiadają one okrągłą, obrotową główkę, wykonującą ruchy oscylacyjne, dzięki czemu skuteczniej niż szczoteczki manualne oczyszczają zęby z osadu bakteryjnego. Częstotliwość pracy szczoteczki zależy od producenta, jednak zazwyczaj jest to kilka tysięcy ruchów na minutę. W tych modelach włosie okrągłej główki jest delikatniejsze niż w przypadku tych przeznaczonych dla osób dorosłych, jednak wciąż należy pamiętać, że w trakcie mycia nie można jej zbyt mocno dociskać do powierzchni zębów po to, by nie uszkodzić szkliwa. Co więcej, aby mycie zębów przy pomocy szczoteczki elektrycznej było w pełni skuteczne, należy trzymać ją pod odpowiednim kątem i stopniowo przesuwać wzdłuż płytki nazębnej (inaczej niż w przypadku klasycznych modeli), dlatego też taka szczoteczka do zębów dla dzieci zawsze powinna być użytkowana pod nadzorem osoby dorosłej. W przeciwnym razie zęby dziecka jak i otaczające je przestrzenie międzyzębowe. Wiele szczoteczek elektrycznych dla dzieci posiada dodatkowe udogodnienia, takie jak timer odliczający po 30 sekund na każdą ćwiartkę jamy ustnej, aplikacje do połączenia ze smartfonem uwydatniające, które miejsca nie zostały jeszcze umyte, aż po melodyjki w nagrodę za poprawne umycie zębów. W przypadku szczoteczek elektrycznych również należy wymieniać regularnie końcówki. Na szczęście w ich przypadku zazwyczaj do jednego trzonu pasuje większość końcówek od danego producenta. Co za tym idzie, wraz ze wzrostem dziecka wystarczy kupić inny rodzaj końcówek, bez konieczności zmiany całej szczoteczki.
Szczoteczki manualne dla dzieci
Najprostsza ze wszystkich omawianych szczoteczek do zębów. Szczoteczka manualna posiada owalną główkę, z włosiem zebranym w jeden lub kilka pęczków. W przypadku najmłodszych dzieci posiada ona bardzo miękkie, delikatne włosie, które w kolejnych przedziałach wiekowych staje się coraz twardsze. Dostępne na rynku szczoteczki posiadają odpowiednie oznaczenia, dzięki czemu nie ma możliwości pomylenia grupy docelowej. Trzonek wykonany z połączenia plastiku oraz antypoślizgowej gumy często jest ozdobiony podobiznami ulubionych bohaterów dziecięcych bajek lub posiada atrakcyjne kolory. W przypadku szczoteczek dla najmłodszych dzieci często ma on owalny kształt, który łatwiej jest utrzymać maluszkowi w dłoni. Z kolei manualna szczoteczka do zębów dla przedszkolaka przypomina już kształtem te przeznaczone dla osób dorosłych. Spora część klasycznych szczoteczek do zębów posiada też na główce specjalne wypustki służące do higieny języka. Zdecydowaną zaletą tego rodzaju szczoteczek jest fakt, iż nie wymagają one źródła zasilania i są stosunkowo tanie, a szczotkowanie za ich pomocą uczy wykształcenia prawidłowych ruchów manualnych. Szczoteczkę taką należy regularnie wymieniać co około 8-12 tygodni.
Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej szczoteczki dla dziecka?
Jak już wspomnieliśmy, nie istnieje jedna, uniwersalna i idealna szczoteczka dla dzieci. Wybierając odpowiedni model dla swojego dziecka należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty higieniczne, ale również wizualne i wpływające na komfort użytkowania. Pamiętajmy, że dla dzieci które dopiero uczą się tego niezwykle ważnego nawyku, jakim jest mycie zębów, ma to być czas zabawy i coś, co będzie kojarzyć się z przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem. Oczywiście dokonując wyboru warto wziąć również pod uwagę plusy i minusy każdego z dostępnych rodzajów, a także cenę i koszty eksploatacji. Jeżeli mamy wątpliwości, najlepiej udać się do stomatologa, który na podstawie zebranego wywiadu i obserwacji uzębienia dziecka podpowie, jaka szczoteczka będzie w przypadku naszego dziecka najlepsza.
Jaką szczoteczkę dla dziecka wybrać?
W przypadku dzieci, u których dopiero pojawiły się pierwsze ząbki, dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka manualna w kształcie gryzaka, którą dziecko może spokojnie gryźć i bawić się nią, przyzwyczajając się jednocześnie do codziennej higieny. Większość z nich posiada szerokie, okrągłe rączki pokryte antypoślizgową gumą, które łatwo jest maluchowi utrzymać w ręce. Jeżeli nasze dziecko opanowało już podstawowe ruchy, można zainwestować w szczoteczkę soniczną, wśród których znajdują się modele odpowiednie nawet dla rocznego dziecka. Są one delikatne, a jednocześnie bardzo skuteczne jeżeli chodzi o usuwanie płytki bakteryjnej. Z kolei szczoteczka do zębów dla przedszkolaka to już pełna dowolność. W domu z powodzeniem dziecko może używać szczoteczki elektrycznej lub sonicznej, jednak w przedszkolu wciąż dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka manualna, dzięki której wypracowywany jest prawidłowy ruch wymiatający w trakcie mycia zębów. Pamiętajmy, że sama szczoteczka to nie wszystko. Jej niezbędnym uzupełnieniem jest odpowiednio dobrana do wieku dziecka pasta, bez szkodliwych substancji i dbająca o szkliwo i stan zębów. Idealnym rozwiązaniem jest np. NatureON Kids, która może być bez obaw stosowana zarówno u maluchów jak i u starszych dzieci w wieku przedszkolnym.