Przyczyny przebarwień na zębach – jak w łatwy sposób je usunąć?

Każdy z nas ma nieco inny odcień zębów, od śnieżnobiałego po lekko żółtawy. Jednak z czasem mogą one zmieniać barwę na mniej atrakcyjną. Przebarwienia na zębach, choć stanowią przede wszystkim mankament estetyczny, są również ważne z punktu widzenia zdrowia zębów. Na ich powstawanie ma wpływ wiele czynników i w zależności od tego mogą występować punktowo lub na całej powierzchni zgryzu, w tym nawet w przypadku zębów z martwą miazgą. Często pojawiają się również na zębach mlecznych, nawet u małych dzieci. Skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

Rodzaje przebarwień na zębach

Czym są przebarwienia na zębach? To nic innego jak zmiana nasycenia koloru lub naturalnej barwy zęba pod wpływem różnego rodzaju czynników zewnątrzustrojowych oraz wewnątrzustrojowych. Jak już wspomnieliśmy, ich wygląd i wielkość są bardzo różnorodne i w dużej mierze zależą od czynnika, który doprowadził do ich powstania. Możliwe jest powstawanie zarówno bardzo jasnych (jaśniejszych od płytki zęba) przebarwień, jak również ciemnych, a nawet czarnych. Oto rodzaje przebarwień zębów, podzielone ze względu na rodzaj objętej tym procesem tkanki:

 • Przebarwienia na zębach z żywą miazgą – spowodowane zazwyczaj wadami wrodzonymi lub przyjmowaniem w trakcie wzrost zębów takich preparatów jak np. tetacykliny. Mogą być także skutkiem przebytych w dzieciństwie chorób. Jeżeli dotyczy wyłącznie zewnętrznej warstwy szkliwa jest stosunkowo łatwe o usunięcia.
 • Przebarwienia na zębach z martwą miazgą – mogą być skutkiem ubocznym leczenia kanałowego lub też zgorzeli miazgi zębowej. Aby wybielić taki ząb konieczne jest przeprowadzenie najpierw kontroli radiologicznej celem oceny, czy nie jest on zbyt mocno osłabiony.

Przebarwienia na zębach można również podzielić ze względu na ich kolor i towarzyszącą mu przyczynę:

 • Białe przebarwienia zębów – zwykle jako skutek urazu, demineralizacji szkliwa i chorób tarczycy
 • Ciemnoczerwone plamki na zębach – powstają przy stosowaniu pasty Rieblera
 • Żółte przebarwienia – skutek urazu, aktywnej demineralizacji oraz hiperbilirubinemii oraz niedoborów pokarmowych. Są również naturalnym objawem starzenia się tkanki zębowej
 • Pomarańczowe przebarwienia – skutek leczenia kanałowego zęba
 • Różowe przebarwienia – jako skutek uboczny leczenia stomatologicznego lub porfirii
 • Brązowe plamki – najczęściej są efektem nieprawidłowej diety lub palenia papierosów. Pojawiają się także w trakcie suplementacji żelazem oraz kuracji tetracyklinami.

Przyczyny powstawania przebarwień na zębach

Jak widać, przyczyny przebarwień zębów często warunkują ich rozmiar i charakter. Wiele zależy również od tego czy mamy do czynienia z żywą czy martwą miazgą zębową. Jeżeli chodzi o czynniki wewnętrzne powodujące przebarwienia zębów, najczęściej wymienia się:

 • Wrodzoną porfirię
 • Zaburzenia hormonalne np. tarczycy
 • Zwłóknienie torbielowate
 • Hiperbilirubinemię
 • Choroby genetyczne
 • Naturalną mineralizację szkliwa związaną ze starzeniem się
 • Stany zapalne w obrębie zębów
 • Próchnicę zębów
 • Przedawkowanie fluoru
 • Urazy mechaniczne z krwawieniem do wnętrza zęba

Jeżeli chodzi natomiast o czynniki zewnętrzne, zazwyczaj są to:

 • Środki stosowane w trakcie leczenia zębów
 • Palenie papierosów
 • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
 • Dieta bogata w takie produkty jak herbata, kawa, cola, czerwone wino, soki owocowe, wywary ziołowe
 • Niektóre leki przyjmowane w okresie rozwoju zębów (u dzieci)

Jak pozbyć się przebarwień na zębach?

Wybielanie zębów to jeden z częściej przeprowadzanych w gabinetach stomatologicznych zabiegów. Dobór odpowiedniej techniki wybielającej zależy w dużej mierze od rodzaju przebarwienia, dlatego tak ważny jest wcześniejszy dokładny wywiad lekarski i określenie przyczyny źródłowej problemu. Oto najpopularniejsze środki na wybielanie zębów stosowane przez dentystów:

 • Preparaty z nadtlenkiem mocznika – w gabinecie lub czasem również w domu stosuje się 10-15% żel nadtlenku mocznika, który po kontakcie z wodą wytwarza nadtlenek wodoru, aktywnie eliminujący przebarwienia. Ze względu na niewielkie stężenie jest bezpieczny, jednak jego działanie jest stosunkowo słabe.
 • Superoxol i Pyrozone – w tym przypadku stosuje się 25-30% roztwory nadtlenku wodoru w wodzie destylowanej lub eterze. Ze względu na żrące działanie, mogą być one stosowane wyłącznie przez specjalistów w gabinecie stomatologicznym.
 • Nadboran sodu – bardzo skutecznie wybiela zęby, jednakże podobnie jak w przypadku wspomnianych wcześniej substancji, zabieg z jego udziałem może być przeprowadzony wyłącznie przez specjalistę w tym zakresie.

Skoro preparaty te mogą doprowadzić do ran, w jaki sposób są stosowane przez dentystów? W zależności od tego z jakim rodzajem tkanki mamy do czynienia, wybielanie zębów można przeprowadzić za pomocą:

 • Żywa miazga – paski wybielające, mikroabrazja, nakładka
 • Martwa miazga – wybielanie termokatalityczne lub technika Walking-Bleaching. Wybielanie zębów w tym wypadku zachodzi od wewnątrz.

Domowe sposoby na przebarwienia zębów

Dużą popularnością cieszą się również domowe systemy wybielające zęby. Głównie są to paski nasączone żelem nadtlenku mocznika o na tyle niskim stężeniu, by nie powodowały skutków ubocznych. Niemniej jednak działają one zwykle na niewielkie przebarwienia spowodowane np. nieprawidłową dietą i nie pozwalają na osiągnięcie takich rezultatów jak w gabinecie dentystycznym.

Jak w przypadku większości problemów estetycznych, także i w tym odkryto domowe sposoby wybielania zębów naturalnymi środkami. Należy do nich jednak podchodzić z dużą ostrożnością, ponieważ wiele z nich (np. te wykorzystujące ocet czy kwasek cytrynowy), mogą uszkodzić nieodwracalnie szkliwo. Aby przeprowadzić domowe wybielanie zębów potrzebne nam są:

 • Kurkuma – jej działanie wybielające ma związek z tym, iż działa ona przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie. Można ją stosować samodzielnie lub jako dodatek do zwykłej pasty.
 • Olej kokosowy – metoda ta pochodzi z ajurwerdy, gdzie wiara w wybielające działanie oleju kokosowego jest mocno zakorzeniona. Można go stosować zarówno w formie płukanek, jak również po prostu ssać kawałek oleju przez kilka minut dwa razy dziennie. Na efekty trzeba poczekać od kilku tygodniu do kilku miesięcy.
 • Węgiel aktywny – jeden z najbardziej popularnych składników w kosmetykach do mycia zębów. Wykazuje naturalne właściwości absorpcyjne w stosunku do zanieczyszczeń, a dodatkowo stosowanie go w formie pasty sprzyja mechanicznemu ścieraniu osadu nazębnego. Należy zachować ostrożność zwłaszcza jeżeli posiadamy wrażliwe zęby.
 • Soda oczyszczona – jej działanie jest podobne do węgla aktywnego, przy czym tu głównie widać efekt mechanicznego ścierania osadu. Podobnie jak w przypadku węgla należy zachować dużą ostrożność przy jej stosowaniu.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień szkliwa?

Wbrew pozorom zapobieganie przebarwieniom zębów to nic trudnego. Wystarczy odpowiednia, dokładna i systematyczna higiena jamy ustnej, obejmująca mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Warto również regularnie stosować płyny do płukania jamy ustnej. Jeżeli nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów po jedzeniu, przepłuczmy chociaż jamę ustną wodą i sięgnijmy po gumę do żucia. Warto również ograniczyć ilość spożywanych przez nas produktów, które powodują przebarwienia, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino.


Źródła
:

Więcej porad

Eko kosmetyki czyli jakie? Co to jest wegańska pasta do zębów?

Coraz częściej zwracamy uwagę na etykiety kosmetyków oraz ich skład. Szukamy produktów, które zawierają jak najwięcej składników naturalnych, nie są testowane na zwierzętach i nie szkodzą naszej planecie.

Bakterie w jamie ustnej kontra pasta do zębów

Bakterie stanowią integralny element życia każdego z nas. Nie tylko mamy z nimi kontakt na co dzień w domu, pracy czy na łonie przyrody, ale również w dużym stopniu zasiedlają one nasz organizm.

Zgrzytanie zębami – przyczyny, objawy i leczenie bruksizmu

Bruksizm dotyczy aż 8% populacji dorosłych. Zgrzytanie zębami jest wynikiem stresu lub też niewłaściwie działającego układu nerwowego. Istnieje też szereg innych przyczyn, które sprawiają, że zgrzytając zębami rujnujesz swoje zdrowie i wygląd. Dowiedz się, jakich.