Prawidłowa higiena jamy ustnej – nitkowanie i szczotkowanie zębów

bezbłędnie

Wiele się pisze o najczęstszych błędach w makijażu, stylizacji włosów czy pielęgnacji. My postanowiliśmy zebrać najczęstsze błędy w codziennej higienie zębów. Przecież estetyka uśmiechu jest tak samo ważna dla młodego i atrakcyjnego wyglądu jak zadbana cera, dobrze zrobiony make-up czy fajna fryzura.

#1 zapominanie

Podobno ponad połowa Polaków nie myje regularnie zębów, a ponad 90% uważa, że czynność tę można zastąpić zjedzeniem jabłka:-) Na próchnicę cierpią prawie wszyscy, w tym wiele dzieci poniżej 12. roku życia. Tutaj nie ma kompromisów! Już w 3-4 godziny po posiłku na zębach zaczyna się odkładać płytka nazębna, będąca siedliskiem bakterii (widzisz ją jako lepki osad). Jeśli nie oczyścisz z niej porządnie zębów – problemy gwarantowane!

#2 stara szczoteczka

Kiedyś mówiło się, że szczoteczkę powinno się wymieniać co 2-3 miesiące. Dziś stomatolodzy zalecają robić to nawet raz w miesiącu – niezależnie od tego, czy używasz zwykłej szczoteczki, czy elektrycznej. Gdy widzisz, że włoski zaczynają się rozczapierzać, pora na wymianę! Pilnuj też, aby po każdym użyciu szczoteczka porządnie wyschła (nie trzymaj jej w zamkniętym pudełku) – wilgoć sprzyja bowiem namnażaniu się bakterii.

#3 brak nitkowania

Ta czynność to prawdziwe „must-do” w higienie jamy ustnej. Nitka dociera tam, gdzie nie może dostać się szczoteczka, a więc w wąskie przestrzenie międzyzębowe. Używaj jej przed myciem zębów, aby pozbyć się resztek jedzenia.

#4 zaniedbywanie języka

Język jest ogromnym siedliskiem bakterii – i jego oczyszczanie powinno stanowić obowiązkowy punkt w higienie jamy ustnej. Wyrób w sobie nawyk „skrobania” języka przed myciem zębów – możesz kupić do tego specjalną skrobaczkę (w taką powierzchnię są też wyposażone niektóre szczoteczki).

#5 dzielenie się szczoteczką

Miłość można okazywać na wiele sposobów, ale na pewno jednym z najgorszych jest dzielenie się szczoteczką do zębów. Naprawdę nie ma w tym nic słodkiego, za to bakterie obecne na szczoteczce partnera z chęcią umoszczą sobie gniazdko w twojej buzi! A więc: wspólne mycie zębów – tak. Wspólna szczoteczka – nie.

ps Warto unikać tych błędów, bo to naprawdę łatwe. Poza tym… zęby nie włosy, nie odrosną:-) Nie zmyjesz ich płynem micelarnym jak nieudanego makijażu. I nie przykryjesz korektorem, jak niedoskonałości skóry. Dbaj o nie!

Więcej porad

Eko kosmetyki czyli jakie? Co to jest wegańska pasta do zębów?

Coraz częściej zwracamy uwagę na etykiety kosmetyków oraz ich skład. Szukamy produktów, które zawierają jak najwięcej składników naturalnych, nie są testowane na zwierzętach i nie szkodzą naszej planecie.

Bakterie w jamie ustnej kontra pasta do zębów

Bakterie stanowią integralny element życia każdego z nas. Nie tylko mamy z nimi kontakt na co dzień w domu, pracy czy na łonie przyrody, ale również w dużym stopniu zasiedlają one nasz organizm.

Zgrzytanie zębami – przyczyny, objawy i leczenie bruksizmu

Bruksizm dotyczy aż 8% populacji dorosłych. Zgrzytanie zębami jest wynikiem stresu lub też niewłaściwie działającego układu nerwowego. Istnieje też szereg innych przyczyn, które sprawiają, że zgrzytając zębami rujnujesz swoje zdrowie i wygląd. Dowiedz się, jakich.