Nieprzyjemny zapach z ust. Jakie są przyczyny i jak go zlikwidować

Nieprzyjemny zapach z ust czyli świeżość (nie tylko) o poranku

Nieprzyjemny zapach z ust to wstydliwa sprawa. Wpływa na życie zawodowe i towarzyskie, powoduje kompleksy, odbiera pewność siebie. Niestety, szacuje się, że problem dotyczy nawet 1 na 4 osoby i zwykle związany jest z nieprawidłową higieny jamy ustnej, choć niekoniecznie. Nie wstydź się, tylko zobacz, jak sobie pomóc. W końcu skutecznie.

szkoła higieny

Badania przeprowadzone w 2016 roku na zlecenie GSK Consumer Healthcare pokazały, że co piąty Polak myje zęby raz dziennie, a prawie 4 mln nie myje ich wcale! Nic więc dziwnego, że nieświeży oddech to częsta przypadłość. Skąd się jednak bierze, jeśli regularnie myjemy zęby? Powodem może być nieprawidłowy sposób, w jaki to robimy. Zbyt rzadko, zbyt krótko i przede wszystkim – niedokładnie. Za nieprzyjemny zapach odpowiadają lotne związki siarki, produkowane przez namnażające się na języku, zębach i wewnętrznej stronie policzków kolonie bakterii. Poza tym zalegające w jamie ustnej i przestrzeniach międzyzębowych resztki jedzenia fermentują i gniją, co nasila nieprzyjemne wrażenia zapachowe. Dlatego odpowiednia higiena to podstawa. Jej ważnymi elementami są:

  • szczotkowanie i mycie odpowiednio dobraną, bezpieczną dla szkliwa i zapewniającą świeżość pastą (do momentu, gdy czujesz na zębach gładkość, minimum 2 minuty),
  • nitkowanie (aby usunąć resztki jedzenia i bakterie z przestrzeni międzyzębowych),
  • płukanie płynem do higieny intymnej – po umyciu zębów (działanie przeciwbakteryjne w całej jamie ustnej).

Jeśli na zębach mimo to odkłada się kamień, usuwaj go regularnie w gabinecie dentystycznym – kamień to nic innego niż osad nazębny powstały z bakterii, który pod wpływem związków mineralnych zawartych w ślinie ulega utwardzeniu i zamienia się w tzw. płytkę nazębną o charakterystycznym „stęchłym” zapachu.

gdy zęby chorują

Bardzo często przyczyną nieświeżego oddechu są choroby jamy ustnej, takie jak stany zapalne dziąseł czy zębów oraz tzw. poszerzenie kieszonek dziąsłowych, w których gromadzą się i gniją resztki jedzenia. Także nieleczone zęby, zaatakowane próchnicą, mówiąc wprost – śmierdzą. Dlatego tutaj podstawą jest wyeliminowanie schorzeń i wyleczenie infekcji – jeśli tego nie zrobisz, żucie gumy i stosowanie odświeżającej pasty do zębów tylko chwilowo zamaskuje wstydliwe objawy.

suchość jamy ustnej

Przyczyną halitozy może też być nieprawidłowa praca ślinianek, które nie wytwarzają odpowiedniej ilości śliny, która pomaga usuwać z jamy ustnej bakterie i resztki jedzenia. Wtedy środowisko jamy ustnej staje się bardziej kwaśne i sprzyja namnażaniu drobnoustrojów – problem się nasila. Suchość jamy ustnej może być spowodowana chorobami, takimi jak cukrzyca, astma, alergie czy zaburzenia hormonalne, a także niektórymi lekami, np. o działaniu diuretycznym czy sterydami. Pomoże picie dużych ilości wody oraz stosowanie tzw. substytutów śliny dostępnych w aptece. Pracę ślinianek pobudza też żucie gumy.

świeży zapach od środka

Problemem nie jest czosnek czy cebula – chyba że jesz ich dużo i w dodatku codziennie. Wywołany nimi intensywny zapach po jakimś czasie mija. Natomiast za utrzymujący się metaliczny lub kwaśny zapach z ust może odpowiadać nadmiar białka i tłuszczów przy wyeliminowaniu węglowodanów. Wtedy zachwiana zostaje równowaga flory bakteryjnej w jamie ustnej i problem gotowy. Aby zniwelować przykry oddech, wprowadź też do diety cynk (suplementacja, nasiona dyni, migdały, kiełki, owoce morza) oraz probiotyki (z apteki lub w postaci jogurtów i kiszonek), które regulują florę bakteryjną i sprzyjają namnażaniu dobrych bakterii, a także niwelują wolne związki siarki powstające w ustach.

ps Nie wstydzimy się problemów, gdy wiemy, jak je rozwiązywać. A Ty?

Więcej porad

Eko kosmetyki czyli jakie? Co to jest wegańska pasta do zębów?

Coraz częściej zwracamy uwagę na etykiety kosmetyków oraz ich skład. Szukamy produktów, które zawierają jak najwięcej składników naturalnych, nie są testowane na zwierzętach i nie szkodzą naszej planecie.

Bakterie w jamie ustnej kontra pasta do zębów

Bakterie stanowią integralny element życia każdego z nas. Nie tylko mamy z nimi kontakt na co dzień w domu, pracy czy na łonie przyrody, ale również w dużym stopniu zasiedlają one nasz organizm.

Zgrzytanie zębami – przyczyny, objawy i leczenie bruksizmu

Bruksizm dotyczy aż 8% populacji dorosłych. Zgrzytanie zębami jest wynikiem stresu lub też niewłaściwie działającego układu nerwowego. Istnieje też szereg innych przyczyn, które sprawiają, że zgrzytając zębami rujnujesz swoje zdrowie i wygląd. Dowiedz się, jakich.