Eko kosmetyki czyli jakie? Co to jest wegańska pasta do zębów?

Coraz częściej zwracamy uwagę na etykiety kosmetyków oraz ich skład. Szukamy produktów, które zawierają jak najwięcej składników naturalnych, nie są testowane na zwierzętach i nie szkodzą naszej planecie. Czym w takim razie są eko kosmetyki, których popularność rośnie w zawrotnym tempie? Czym jest wegańska pasta do zębów i czy warto jej używać?

Eko kosmetyki – co to takiego i które produkty określamy mianem eko

Na rynku znajdziemy wiele produktów o zbliżonych do siebie nazwach, które wydają się być ekologiczne. Niestety, mimo tego, że nazwa jest podobna, nie oznacza to tych samych właściwości. Możemy wyróżnić kosmetyki:

 • naturalne
 • organiczne
 • ekologiczne

Na pozór nazwy te niewiele się od siebie różnią, a co za tym idzie – konsumenci nie są do końca świadomi różnic. Zacznijmy od kosmetyków naturalnych, które bardzo często stawiane są na równi z ekologicznymi.

Kosmetyki naturalne to najszersza grupa wymienionych preparatów. Znajdziemy w nich składniki pochodzenia roślinnego, mineralnego oraz morskiego. Mogą znaleźć się tu także produkty odzwierzęce, ale wyłącznie te, które zostały pozyskane bez szkody dla zwierząt (np. mleko kozie, wosk pszczeli). Ważne, by w składzie produktu znalazło się większość składników naturalnych, które zostały uzyskane dzięki metodom fizycznym (np. destylacja, tłoczenie, suszenie, filtracja). Kosmetyki naturalne nie powinny zawierać związków syntetycznych, a konserwanty użyte do ich produkcji muszą być bezpieczne, łagodne i certyfikowane.

Nie wszystkie produkty naturalne to eko kosmetyki. Jaka jest w takim razie różnica? Produkty te powinny być przyjazne środowisku, tu liczy się jednak nie tylko skład, ale również to skąd pochodzą rośliny wykorzystane do ich produkcji. Eko kosmetyki powinny zawierać składniki pozyskane wyłącznie z certyfikowanych upraw ekologicznych, sprzyjających naturalnemu cyklowi i równowadze ekologicznej oraz różnorodności biologicznej. Wykluczone jest stosowanie syntetycznych nawozów i nienaturalnych metod, a opakowania kosmetyków ekologicznych muszą być biodegradalne.

Podsumowując – eko kosmetyki to produkty, których składniki roślinne nie są modyfikowane genetycznie i pochodzą z ekologicznych upraw, dbających o równowagę środowiska. Nie mogą zawierać sztucznych barwników, aromatów i konserwantów, ani być testowane na zwierzętach. Preparaty powinny być zamknięte w eko opakowaniach, niewskazane są dodatkowe kartoniki i folie umieszczane zazwyczaj na zwykłych produktach kosmetycznych.

Eko kosmetyki a bio kosmetyki – jaka jest różnica?

Bio kosmetyki to trzecia grupa produktów, która kojarzy się z naturalnością i ekologią. Aby jednak móc określić preparat mianem bio, powinien on spełniać kilka warunków, takich jak:

 • zgodny z zasadami kosmetyków naturalnych
 • około 50% wszystkich składników w produkcie organicznym musi pochodzić z upraw biologicznych, gdzie nie używa się pestycydów i chemicznych substancji
 • kosmetyk nie powinien zawierać sztucznych barwników, konserwantów lub zapachów
 • składniki nie mogą pochodzić od roślin i zwierząt modyfikowanych genetycznie
 • produkt nie może być testowany na zwierzętach

Obie kategorie produktów są bardzo zbliżone do siebie i spełniają podobne kryteria. Nie mogą zawierać składników pochodzenia zwierzęcego, jeśli w trakcie ich pozyskiwania działa się im krzywda, w ich składzie nie mogą znajdować się syntetyczne aromaty i barwniki oraz modyfikowane genetycznie surowce. Jaka jest w takim razie różnica między eko a bio? Kosmetyki bio muszą zawierać 50% składników pochodzących z certyfikowanych, ekologicznych upraw, w przypadku eko to aż 95%. Eko kosmetyki muszą spełniać bardziej restrykcyjne normy od tych, które oznaczone są jako bio kosmetyki.

Wegańskie kosmetyki

Na rynku znajdziemy także kosmetyki wegańskie, w których składzie nie mogą znaleźć się żadne substancje pochodzenia zwierzęcego. Tutaj bazą są naturalne wyciągi roślinne, zioła i minerały, które są bezpiecznie dla zdrowia, a także składniki syntetyczne. Kosmetyki te mają konkretne oznaczenia i certyfikaty, które uzyskuje się na podstawie szeregu badań. Produkty wegańskie, które nie mają w swoim składzie produktów pochodzenia zwierzęcego to takie, w których nie znajdziemy:

 • substancji wytwarzanych z ciała zwierząt – np. skóry, tłuszczu, kości
 • produktów pozyskiwanych od zwierząt, ale bez wyrządzania im krzywdy – np. wosk pszczeli, mleko kozie, lanolina

Wegetarianie często akceptują kosmetyki, w których znajdują się składniki wytwarzane przez zwierzęta (np. miód, proteiny mleczne). Weganie zdecydowanie odrzucają te produkty, których skład w jakikolwiek sposób nawiązuje do zwierząt.

W kosmetykach wegańskich nie mogą znajdować się takie składniki, jak:

 • kolagen i elastyna – zwierzęce białka, świetnie wpływające na elastyczność i piękny wygląd skóry
 • keratyna – białko zwierzęce stosowane w pielęgnacji włosów
 • piżmo – aromat pozyskiwany z gruczołów piżmaka i piżmowca
 • lanolina – wosk pochodzenia zwierzęcego stosowany w pielęgnacji skóry
 • jedwab – pozyskiwany w procesie gotowania jedwabników, stosowany często w pielęgnacji włosów

W wegańskich kosmetykach na przykład:

 • oleje pochodzenia roślinnego (np. olej konopny, który nawilża i regeneruje)
 • aloes (nawilża skórę i włosy, pomocny w oparzeniach słonecznych i podrażnieniach)
 • algi morskie (ujędrniają i odżywiają skórę, wspomagają wzrost komórek)
 • algi brunatne (działanie przeciwrodnikowe)
 • sól morska (bogata w mikroelementy)
 • zielona herbata matcha (działanie przeciwbakteryjne)
 • ekstrakt z acai (bogaty w witaminę C)

Bogactwo roślin jest jak szerokie, że nie sposób wymienić wszystkich składników wegańskich kosmetyków. Wiele z nich z powodzeniem zastępuje produkty pochodzenia zwierzęcego, dbając o równowagę natury i naszego organizmu. Wegańskie kosmetyki powinny spełniać jednak jeszcze jeden warunek – nie mogą być testowane na zwierzętach. Jest to absolutnie zabronione i niedopuszczalne.

Wegańska pasta do zębów

Kosmetyki wegańskie to nie tylko produkty stosowane w pielęgnacji skóry i włosów. Wśród nich znajdziemy także wegańskie pasty do zębów, które świetnie czyszczą i odpowiednio dbają o higienę jamy ustnej. Produkty te bogate są w witaminy, minerały oraz wyciągi roślinne. Bardzo często wegańskie pasty do zębów słodzone są ksylitolem, a co za tym idzie – nie zawierają cukru (są świetną alternatywą dla diabetyków). Naturalny jest również środek pieniący, który jest jednocześnie biodegradalny.

Wegańskie pasty do zębów posiadają właściwości antybakteryjne, chronią przed rozwojem próchnicy i kamienia nazębnego, a także świetnie neutralizują nieprzyjemny oddech z jamy ustnej. Swoje właściwości zawdzięczają naturalnym i bezpiecznym dla zdrowia składnikom. Znajdziemy wśród nich zarówno pasty z fluorem, jak i bez tegoż składnika, dedykowane dzieciom i dorosłym, a także przeznaczone konkretnym problemom i kompleksowo dbającym o naszą jamę ustną.

Wiele past wegańskich rozwiązuje konkretne problemy użytkowników – regeneruje i nawilża błonę śluzową jamy ustnej, przywraca biel zębów i zapobiega przebarwieniom, przeciwdziała nieprzyjemnemu zapachowi z ust, wzmacnia szkliwo. Wśród wegańskich past do zębów znajdziemy również takie, które zapewnią multifunkcyjną pielęgnację jamy ustnej i na kilka sposobów zadbają o zęby:

 • przywracają piękny, biały uśmiech
 • chronią przed próchnicą i kamieniem nazębnym
 • nawilżają i regenerują dziąsła
 • chronią przez podrażnieniami i wspomagają w problemie nadwrażliwości
 • odświeżają oddech
 • remineralizują szkliwo

Kosmetyki wegańskie to oczywiście te, które nie są testowane na zwierzętach. Na szczęście testowanie kosmetyków na zwierzętach to praktyka odchodząca do lamusa. Zdarza się jednak, że duże koncerny wciąż stosują takie badania. Na opakowaniach kosmetyków powinniśmy szukać oznaczeń specjalnych certyfikatów potwierdzających brak testów na zwierzętach. Najczęściej jest to rysunek króliczka, który przyznaje międzynarodowa organizacja PETA. Daje to gwarancję i pewność, że to produkt cruelty free czyli nie testowany na zwierzętach.

Więcej porad

Bakterie w jamie ustnej kontra pasta do zębów

Bakterie stanowią integralny element życia każdego z nas. Nie tylko mamy z nimi kontakt na co dzień w domu, pracy czy na łonie przyrody, ale również w dużym stopniu zasiedlają one nasz organizm.

Zgrzytanie zębami – przyczyny, objawy i leczenie bruksizmu

Bruksizm dotyczy aż 8% populacji dorosłych. Zgrzytanie zębami jest wynikiem stresu lub też niewłaściwie działającego układu nerwowego. Istnieje też szereg innych przyczyn, które sprawiają, że zgrzytając zębami rujnujesz swoje zdrowie i wygląd. Dowiedz się, jakich.

Ząbkowanie dziecka – objawy, sposoby na ból i kalendarz ząbkowania

Choć pojawienie się pierwszego ząbka to jeden z bardziej wyczekiwanych przez rodziców momentów, tak naprawdę często zamiast z radością wiąże się on z płaczem i marudzeniem dziecka.