Dobra pasta do zębów dla dzieci. Jaka powinna być ?

Codzienna higiena jamy ustnej to umiejętność, którą należy wykształcać u dziecka już od najmłodszych lat. W tym celu niezbędna jest nie tylko odpowiednio dopasowana do wieku dziecka szczoteczka do zębów, ale również dobra pasta do zębów dla dzieci. W sklepach dostępnych jest wiele tego rodzaju produktów, jednak czym tak naprawdę powinna charakteryzować się dobra pasta dla dzieci?

Pasta do zębów dla niemowląt

Pierwszy etap dbania o czystość jamy ustnej dziecka ma miejsce już w pierwszych tygodniach jego życia, kiedy to praktykujemy delikatne przecieranie dziąseł zwilżonym wodą lub rumiankiem gazikiem. Dzięki temu nie tylko możliwe jest usunięcie resztek mleka, ale przede wszystkim przyzwyczajenie malucha, że po jedzeniu trzeba wyczyścić jamę ustną. Gdy pojawiają się pierwsze ząbki nadchodzi moment na zakup akcesoriów do mycia zębów, a jednym z nich jest oczywiście pasta dla niemowląt. Czym powinna się charakteryzować? Przede wszystkim pasta do zębów dla niemowląt powinna mieć jak najkrótszy i jak najbardziej naturalny skład. Związane jest to nie tylko z faktem, iż małe dzieci nie potrafią wypluwać pasty, ale również ze szkodliwością, jaką niosą za sobą wszelkiego rodzaju cukry lub sztuczne barwniki. Doskonałą propozycją jest więc natureON Kids, dedykowana już od od pierwszego zęba, która nie zawiera fluoru i posiada niski współczynnik ścieralności, idealny dla delikatnych mleczaków malucha, a subtelny smak arbuza zachęci dziecko do codziennego mycia zębów. Warto zauważyć, iż zawiera ona również ksylitol, który stanowi naturalny środek zabezpieczający przed próchnicą. W tym wieku niewskazane są wszelkiego rodzaju pasty z fluorem, ponieważ połykanie tego rodzaju pasty do zębów prowadzić może do fluorozy organizmu.

Zastanawiasz się czym właściwie jest ksylitol? To cukier, który zapobiega powstawaniu próchnicy i hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii. Choć jest on bezpieczny dla dziecka, warto pamiętać, że spożywanie w nadmiarze może prowadzić do chwilowych problemów żołądkowych, dobrze jest więc nie przesadzać z ilością pasty do zębów nakładanej jednorazowo na szczoteczkę malucha.

Pasta do zębów dla dzieci w wieku przedszkolnym

Nasze dziecko nieco podrosło i całkiem sprawnie radzi już sobie z obsługą szczoteczki do zębów. Pojawia się więc pytanie co dalej? Jaka pasta do zębów zadba odpowiednio o uzębienie przedszkolaka? Nadal doskonale sprawdzi się natureON Kids, który polecany jest aż do 6. roku życia. Ta pasta dla dzieci bez fluoru, dzięki zawartości ksylitolu skutecznie zastępuje jego działanie i chroni przed próchnicą. Dodatkowo, zawarty w niej naturalny ekstrakt ekologiczny z mięty wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne, wzmagając działanie ochronne pasty na zęby. Połączenie mięty z przepysznym arbuzem stopniowo przygotowuje dziecko także do używania past do zębów dla dorosłych, które w większości przypadków są o smaku miętowym. Niektórzy oczywiście twierdzą, że przedszkolak może już używać pastę z niewielką ilością fluoru, jednakże naszym zdaniem pasta bez fluoru dla dzieci jest równie skuteczna w profilaktyce próchnicy, a zarazem o wiele bezpieczniejsza, nawet w przypadku połknięcia, które wciąż często zdarza się dziecku w trakcie mycia zębów.

Jaką pastę do zębów dla dzieci kupić?

Pasta do zębów dla dzieci to jeden z podstawowych środków higienicznych i leczniczych, nic więc dziwnego że jako rodzice staramy się kupić jak najlepszy produkt. W pierwszej kolejności należy wybierać produkty odpowiednio dostosowane do wieku dziecka, tylko wtedy mamy gwarancję że jej stosowanie nie wpłynie niekorzystnie na uzębienie malucha. Zawsze warto spojrzeć także na jej skład, im bardziej naturalny tym lepiej. Doskonałym przykładem są pasty z serii natureON: Kids oraz Coconut White lub Aloe Vera Sensitive dla starszych dzieci w wieku szkolnym. Nie zawierają one substancji barwiących czy sztucznych konserwantów, a jedynie składniki pochodzenia roślinnego, takie jak ekologiczny ekstrakt z mięty, ksylitol, olej kokosowy czy sok z aloesu. Łagodne dla szkliwa i przebadane przez stomatologów, zawierają m.in. środki antyseptyczne usuwające płytkę bakteryjną. Co więcej, ich smak i zapach są atrakcyjne zarówno dla dziecka jak i dla rodzica, zachęcają więc do regularnego mycia zębów i sprawiają, że jest to dla dziecka nie przykry obowiązek, lecz doskonała zabawa.

Cechy dobrej pasty do zębów dla dzieci

Czym powinna charakteryzować się dobra pasta dla dzieci? Przede wszystkim skutecznie chronić przed próchnicą. Najnowsze statystyki pokazują bowiem, że coraz więcej dzieci w wieku przedszkolnym boryka się z tym problemem, co może mieć znaczący wpływ na rozwój kolejnych zębów stałych i prawidłowy zgryz. Idealna pasta do zębów dla dzieci powinna ponadto:

  • skutecznie oczyszczać płytkę nazębną,
  • wzmacniać szkliwo,
  • hamować rozwój bakterii,
  • łagodzić stany zapalne dziąseł i poprawiać ich ogólną kondycję,
  • chronić szkliwo przed szkodliwym działaniem kwasów i innych związków zawartych w jedzeniu,
  • uniemożliwiać rozwój kamienia nazębnego,
  • mieć atrakcyjny dla dziecka smak i zapach.

Warto sięgać po produkty przebadane przez specjalistów, których działanie i skuteczność zostały potwierdzone naukowo, a liczba użytych środków konserwujących została ograniczona do niezbędnego minimum.

Więcej porad

Eko kosmetyki czyli jakie? Co to jest wegańska pasta do zębów?

Coraz częściej zwracamy uwagę na etykiety kosmetyków oraz ich skład. Szukamy produktów, które zawierają jak najwięcej składników naturalnych, nie są testowane na zwierzętach i nie szkodzą naszej planecie.

Bakterie w jamie ustnej kontra pasta do zębów

Bakterie stanowią integralny element życia każdego z nas. Nie tylko mamy z nimi kontakt na co dzień w domu, pracy czy na łonie przyrody, ale również w dużym stopniu zasiedlają one nasz organizm.

Zgrzytanie zębami – przyczyny, objawy i leczenie bruksizmu

Bruksizm dotyczy aż 8% populacji dorosłych. Zgrzytanie zębami jest wynikiem stresu lub też niewłaściwie działającego układu nerwowego. Istnieje też szereg innych przyczyn, które sprawiają, że zgrzytając zębami rujnujesz swoje zdrowie i wygląd. Dowiedz się, jakich.