Co to płytka nazębna i jak pozbyć się kamienia na zębach

Te składniki znajdziesz nie tylko w herbatkach. Zastosowane w pastach do zębów przeciwdziałają odkładaniu kamienia (płytki nazębnej) i przebarwieniom zębów tworzącym się np. na skutek picia mocnej czarnej herbaty 🙂

kamień na zębach, czyli?

Kamień to nic innego jak nagromadzone i zwapnione złogi tzw. płytki nazębnej, powstającej na skutek osadzania się na zębach bakterii pochodzących z resztek jedzenia, płynów i śliny. Jej odkładaniu sprzyja picie kawy i herbaty oraz palenie papierosów, które tworzą bezbarwną, lepką substancję, przylegającą do szkliwa i zbierającą się w szczelinach między zębami a dziąsłami – możesz ją zaobserwować już w kilka godzin po jedzeniu. Dlatego tak ważne jest dokładne mycie zębów! Najlepszy test: po wyszczotkowaniu zębów przejedź językiem po powierzchni szkliwa – gdy czujesz, że zęby są idealnie gładkie, to znak, że udało ci się pozbyć w całości płytki nazębnej. Jeśli to zaniedbujesz, zaczynają się problemy z próchnicą, choroby dziąseł, mogą pojawić się odbarwienia szkliwa. Poza tym płytka nazębna z czasem będzie ulegać zwapnieniu, tworząc kamień, którego usunięcie jest możliwe tylko u stomatologa. Pamiętaj, że to nie tylko problem estetyczny. Kamień jest potężnym siedliskiem bakterii – a to główna przyczyna występowania chorób przyzębia, stanów zapalnych, paradontozy, a nawet utraty zębów. Odkładający się kamień sprzyja też nieświeżemu oddechowi.

jak zapobiegać osadom?

Plan działań jest prosty, tylko wymaga konsekwencji – to przede wszystkim regularne i dokładne mycie zębów (do „gładkiego” języka), każdorazowo stosowanie nitki dentystycznej, aby pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, a także – płynów do higieny jamy ustnej, które działają antybakteryjnie. Ważna jest też regularna wymiana szczoteczki do zębów – zdaniem stomatologów, powinno się to robić przynajmniej raz na 4-6 tygodni, także wtedy, gdy stosujesz szczoteczkę elektryczną. Jeśli jesteś kawoszką lub herbaciarą, osad i przebarwienia zębów mogą pojawiać się szybciej. Niestety. Coś za coś. Nie musisz jednak rezygnować z tych przyjemności – wtedy jednak potraktuj codzienną higienę jamy ustnej naprawdę poważnie. Szukaj past, które zawierają substancje przeciwdziałające osadzaniu się złogów płytkowych – jedną z najbardziej skutecznych jest pirofosforan, który chroni zęby, przylegając do ich powierzchni i blokując powstawanie kamienia. Nowym składnikiem stosowanym coraz częściej w higienie jamy ustnej (i pielęgnacji skóry) jest aktywny węgiel, który ma doskonałe właściwości oczyszczające i przeciwdziała przebarwieniom zębów. Z bakteriami walczą też skutecznie olejek z mięty, ekstrakt z zielonej herbaty i wyciąg z rumianku – obecne w pastach z linii Nature On. To właśnie im nasze pasty zawdzięczają „roślinny” charakter i niezwykle odświeżające działanie, co sprawia, że mycie zębów jest przyjemnością nie mniejszą niż picie ulubionej kawy. O tak!

jak pozbyć się intruza?

Jeśli mimo starań na zębach pojawia się kamień, nie czekaj z jego usuwaniem. Pamiętaj, że to nie tylko kwestia ładnego uśmiechu – choć w takich kategoriach większość osób postrzega ciemny osad i gromadzenie się płytki nazębnej. To siedlisko bakterii, które osłabia i niszczy twoje zęby. Warto przynajmniej raz w roku – lub częściej, w zależności od tendencji i wskazań – wybrać się do stomatologa na tzw. skaling (mechaniczny lub – częściej – ultradźwiękowy) połączony z piaskowaniem, a często także z polerowaniem zębów specjalną pastą i fluoryzacją. Ten moment, gdy wychodzisz z zabiegu, a zęby są idealnie gładkie, świeże, oczyszczone i jasne… Rewelacja!

ps Mój dentysta mówi, że naprawdę można umyć zęby do „gładkiego” języka – wymaga to dobrej pasty, szczoteczki i cierpliwości. Ale warto! On nie ma problemów z odkładaniem się kamienia, a jego zęby są naprawdę najlepszą wizytówką zawodu, który wykonuje. Skoro możemy spędzać godziny przed lustrem na nakładaniu maseczek i makijażu, dlaczego tak zaniedbujemy piękny uśmiech? Do dzieła!

Więcej porad

Eko kosmetyki czyli jakie? Co to jest wegańska pasta do zębów?

Coraz częściej zwracamy uwagę na etykiety kosmetyków oraz ich skład. Szukamy produktów, które zawierają jak najwięcej składników naturalnych, nie są testowane na zwierzętach i nie szkodzą naszej planecie.

Bakterie w jamie ustnej kontra pasta do zębów

Bakterie stanowią integralny element życia każdego z nas. Nie tylko mamy z nimi kontakt na co dzień w domu, pracy czy na łonie przyrody, ale również w dużym stopniu zasiedlają one nasz organizm.

Zgrzytanie zębami – przyczyny, objawy i leczenie bruksizmu

Bruksizm dotyczy aż 8% populacji dorosłych. Zgrzytanie zębami jest wynikiem stresu lub też niewłaściwie działającego układu nerwowego. Istnieje też szereg innych przyczyn, które sprawiają, że zgrzytając zębami rujnujesz swoje zdrowie i wygląd. Dowiedz się, jakich.