Bakterie w jamie ustnej kontra pasta do zębów

Bakterie stanowią integralny element życia każdego z nas. Nie tylko mamy z nimi kontakt na co dzień w domu, pracy czy na łonie przyrody, ale również w dużym stopniu zasiedlają one nasz organizm. Wiele z nich żyje z nami w symbiozie i ułatwia codzienne funkcjonowanie, jak chociażby dobroczynne bakterie jelitowe, inne mogą atakować nasz organizm w chwilach osłabienia, jeszcze inne – bezwzględnie będą wywoływać mniej lub bardziej poważne choroby. Z tego względu niezwykle istotne jest przestrzeganie odpowiednich zasad higieny, zwłaszcza w przypadku jamy ustnej.

Bakterie w jamie ustnej

Bakterie w jamie ustnej to około 700 różnych gatunków, które trafiają do niej każdego dnia między innymi z pożywienia oraz powierzchni naszych dłoni, które przecież mają kontakt z różnymi przedmiotami i obiektami. Dopóki nie zostanie zaburzona naturalna równowaga pomiędzy nimi, nie ma powodu do obaw. Zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej może nie tylko prowadzić do nadmiernego wzrostu jednego rodzaju, ale także sprzyjać kolonizacji bakterii patogennych, które na co dzień nie występują w jamie ustnej. Co więcej, wiele z nich może przedostawać się dalej w głąb organizmu i wywoływać choroby ogólnoustrojowe, jak chociażby miażdżycę.

Największe zagrożenie dla naszych zębów stanowią paciorkowce, które przylegają do powierzchni szkliwa i żywią się spożywanymi przez nas cukrami. Gromadząc się w dużych skupiskach produkują kwasy odpowiedzialne za erozję szkliwa, a następnie za powstawanie próchnicy. Oprócz paciorkowców, próchnicę wywoływać mogą ponadto takie bakterie w jamie ustnej gatunku Lactobacillus rhamnosus, które również obniżają pH jamy ustnej, a ponadto powodują powstawanie płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego, co sprzyja stanom zapalnym przyzębia.

Niektóre bakterie w jamie ustnej odpowiedzialne są z kolei za nieprzyjemny zapach z ust. Związane jest to przede wszystkim z faktem, iż żywią się one białkami, a w trakcie ich przemian materii dochodzi do uwalniania lotnych związków siarki. Wśród nich największe znaczenie chorobotwórcze mają Porphyromonas gingivalis oraz Fusobacterium nucleatum, których obecność także zwiększa ryzyko chorób przyzębia.

Jak działa pasta do zębów?

Czy zastanawiałeś się, jak działa pasta do zębów, której używasz każdego dnia? To w końcu podstawowy produkt stosowany do higieny jamy ustnej. Za jej skuteczność odpowiadają substancje aktywne, które nie tylko nasilają mechaniczny efekt oczyszczania płytki przy użyciu szczoteczki, ale również mogą wykazywać działanie antybakteryjne, łagodzące stan zapalny oraz wybielające. Z tego względu na rynku możemy spotkać wiele różnych rodzajów past, różniących się między sobą ilością i rodzajem składników.

W paście najwięcej znajdziemy środków polerująco-ściernych, które mogą stanowić nawet do 50% jej objętości. W sposób mechaniczny usuwają one przebarwienia pochodzenia zewnętrznego oraz gromadzącą się płytkę bakteryjną. To właśnie w dużej mierze od nich zależy konsystencja pasty.

Kolejnym istotnym składnikiem są substancje pieniące, które poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego ułatwiają usuwanie płytki nazębnej, a dodatkowo wykazują niewielkie działanie antybakteryjne.

W dobrej paście do zębów nie może także zabraknąć substancji biologicznie czynnych, wykazujących między innymi działanie bakteriostatyczne czy przeciwzapalne, jak fluor, wyciągu roślinne czy substancje wybielające. Ich odpowiedni dobór jest niezwykle ważny, ponieważ wiele z nich może wzajemnie hamować swoje działanie i zmniejsza efektywność stosowania danej pasty do zębów.

Antybakteryjne działanie pasty do zębów

Za antybakteryjne działanie pasty do zębów odpowiada przede wszystkim fluorek cyny, który jest głównym składnikiem zapobiegającym próchnicy zębów. Jak hamuje rozwój bakterii? Między innymi niszczy bakterie w jamie ustnej, rozrywając ich błony komórkowe oraz hamując metabolizm cukrów, a tym samym ich wzrost. Zmniejsza to także produkcję kwasów, które odpowiedzialne są za erozję szkliwa. To jednak nie wszystko. Fluorek cyny powoduje również zmniejszenie lepkości bakterii, przez co trudniej im tworzyć tzw. biofilm na powierzchni zębów. Hamuje on także syntezę bakteryjnych czynników prozapalnych. Aby było to możliwe, ilość fluorku cyny w paście do zębów nie może być jednak mniejsza niż 20 ppm.

Oprócz odpowiedniej dawki fluorku cyny, antybakteryjna pasta do zębów może także zawierać jeden z poniższych składników:

  • Triklosan – działa silnie przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie, spowalniając proces odkładania się kamienia nazębnego. Charakteryzuje się on szerokim spektrum działania nie tylko na różne rodzaje bakterii tlenowych, ale również beztlenowce i grzyby z gatunku Candida odpowiedzialne za grzybicę jamy ustnej.
  • Chlorheksydyna – działa silnie przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie, wspomagając przede wszystkim leczenie chorób przyzębia.
  • Wyciągi ziołowe – wiele ziół wykazuje działanie prozdrowotne, nic więc dziwnego że znalazły one zastosowanie w pastach do zębów. Najczęściej spotykanymi ekstraktami o działaniu przeciwbakteryjnym są jeżówka oraz rumianek, które dodatkowo działają łagodząco i przyspieszają proces leczenia stanów zapalnych. Dobra pasta do zębów może być także wzbogacona o wyciąg z szałwii, który działa bakteriobójczo oraz przeciwbólowo, a dodatkowo hamuje krwawienie dziąseł i działa przeciwzapalnie. Wśród innych popularnych ziół wymienić można rozmaryn, mirrę, aloes czy miętę.

Pasta do zębów z aktywnym węglem a zwykła? Która lepsza

Jak już zostało wspomniane, kluczowym siedliskiem, w którym rozwijają się bakterie w jamie ustnej jest płytka nazębna. Im jej więcej, tym większe ryzyko gromadzenia się kamienia nazębnego i próchnicy zębów. Istotne jest więc by pasta do zębów nie tylko zawierała substancje aktywne o działaniu ochronnym, ale również skutecznie eliminowała wszelkie zanieczyszczenia, jednocześnie nie uszkadzając delikatnego szkliwa.

Z tego względu doskonałą alternatywą dla zwykłej pasty do zębów jest pasta z aktywnym węglem. Nie tylko wykazuje ona silne właściwości absorbujące, doskonale usuwając wszelkiego rodzaju przebarwienia (nawet te problematyczne, spowodowane przez kawę czy wino), ale co ważne jest delikatna dla szkliwa, charakteryzując się stosunkowo niskim współczynnikiem RDA. Oprócz zanieczyszczeń, pasta z aktywnym węglem przyciąga również substancje szkodliwe, a także niektóre bakterie. Zawarty w paście węgiel aktywny wykazuje także właściwości antybakteryjne i bakteriostatyczne poprzez regulację odpowiedniego poziomu pH w ustach. Należy jednak pamiętać, że pasta z aktywnym węglem nie jest polecana osobom z nadwrażliwością zębów i podobnie jak inne pasty o działaniu wybielającym powinna być stosowana jedynie okresowo. W przeciwnym razie może bowiem nasilać objawy nadwrażliwości zębów, zwłaszcza gdy przyczyną problemu jest osłabione szkliwo.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która pasta do zębów jest lepsza. Zarówno zwykła, antybakteryjna pasta do zębów jak i pasta z węglem aktywnym mogą być z powodzeniem stosowane w profilaktyce higieny jamy ustnej. Kluczową rolę będą odgrywały tu składniki wchodzące w ich skład. Jeżeli jednak zależy nam na dodatkowym efekcie wybielającym, warto stosować oba rodzaje past naprzemiennie, zmieniając je co kilka tygodni. Pozwoli to uzyskać oczekiwane rezultaty bez pojawienia się skutków ubocznych.

Więcej porad

Eko kosmetyki czyli jakie? Co to jest wegańska pasta do zębów?

Coraz częściej zwracamy uwagę na etykiety kosmetyków oraz ich skład. Szukamy produktów, które zawierają jak najwięcej składników naturalnych, nie są testowane na zwierzętach i nie szkodzą naszej planecie.

Zgrzytanie zębami – przyczyny, objawy i leczenie bruksizmu

Bruksizm dotyczy aż 8% populacji dorosłych. Zgrzytanie zębami jest wynikiem stresu lub też niewłaściwie działającego układu nerwowego. Istnieje też szereg innych przyczyn, które sprawiają, że zgrzytając zębami rujnujesz swoje zdrowie i wygląd. Dowiedz się, jakich.

Ząbkowanie dziecka – objawy, sposoby na ból i kalendarz ząbkowania

Choć pojawienie się pierwszego ząbka to jeden z bardziej wyczekiwanych przez rodziców momentów, tak naprawdę często zamiast z radością wiąże się on z płaczem i marudzeniem dziecka.