Skip to content

Metody szczotkowania zębów. Jak prawidłowo myć zęby?

Metody szczotkowania zębów. Jak prawidłowo myć zęby?

Metody szczotkowania zębów. Mała wielka nauka higieny zębów

Dwa razy dziennie czy częściej? Po każdym jedzeniu? Ruchami wymiatającymi czy kolistymi? Szczoteczką manualną czy elektryczną? Używać płynu przed szczotkowaniem czy potem? Nitkować przed czy po…? W tym odcinku podpowiemy Ci, jak na co dzień dbać o higienę swoich zębów.

szczotkowanie zębów

Niby proste, a jednak. Jest kilka technik mycia zębów, ale najlepiej trzymać się łatwej do zapamiętania zasady: osad i zanieczyszczenia „wymiatamy” – kierując główkę szczoteczki od dziąsła w kierunku zęba. Możesz przyłożyć ją pod kątem 45 stopni do korony zęba (wtedy wnika w głąb kieszeni dziąsłowej) i „wymiatać” płytkę bakteryjną oraz osad – ważne jest, aby wykonywać wtedy szczoteczką drobne ruchy wibrujące. Dzieci mogą myć zęby małymi ruchami okrężnymi – to dla nich najłatwiejsze i najskuteczniejsze. Unikamy natomiast ruchów horyzontalnych, na boki. Za każdym razem warto też dokładnie oczyścić język. Zęby myj co najmniej 3 minuty.

elektryczną czy manualną?

Szczoteczka elektryczna to dobry wybór, ponieważ w zasadzie sama myje twoje zęby. Pod warunkiem że używasz jej prawidłowo – przykładając ją do powierzchni każdego zęba (precyzyjnie na środku i po bokach, oraz podobnie od wewnętrznej strony). Ważna też jest regularna wymiana szczoteczki, która dosyć szybko się zużywa. Dentyści polecają robić to nawet raz w miesiącu. Jeśli wolisz szczoteczkę manualną, wybierz taką o miękkim włosiu – zbyt twarde będzie ścierać i niszczyć szkliwo zębów.

tuż po posiłku?

Mycie zębów zaraz po jedzeniu wcale nie jest tak korzystne, jak myśli wiele osób. Podczas jedzenia wydzielają się bowiem kwasy, które chwilowo osłabiają szkliwo. Najlepiej więc odczekać z myciem zębów ok. 30 minut od posiłku, aby nie narażać zębów na uszkodzenie pod wpływem kwasów.

wybór pasty

Po pierwsze – nie szkodzić. Pasty o wysokim współczynniku ścieralności (stosowane np. w niektórych pastach dla palaczy, kawoszy czy o działaniu wybielającym) w mechaniczny sposób mogą uszkadzać szkliwo zębów, prowadząc do ich osłabienia i uwrażliwienia. Na szczęście są bardziej bezpieczne formuły, które przywracają zębom biel i czystość bez narażania ich na skutki uboczne „szorowania”. Stosowane są w nich m.in. składniki enzymatyczne i aktywny węgiel, a więc naturalne składniki o wysokiej skuteczności, które redukują zażółcenie zębów, przebarwienia z kawy, wina czy papierosów, osad bakteryjny. To dobry wybór!

po co nam płyny do płukania? 

To ważny etap higieny jamy ustnej. Płyny docierają bowiem do całej jamy ustnej – nie tylko do zębów i dziąseł, tak jak szczoteczka czy nitka. W ten sposób zapewniają całej buzi działanie antybakteryjne, odświeżają oddech czy łagodzą stany zapalne np. dziąseł. Mogą też mieć działanie wybielające – chroniąc zęby przed osadzaniem się bakterii i zanieczyszczeń oraz wzmacniając i przedłużając w ten sposób działanie past wybielających. Najlepiej stosować je po umyciu zębów i ich wynitkowaniu – aby uzupełnić ich działanie. Płucz zęby ok. 15 sekund, po wypluciu nie przepłukuj już jamy ustnej wodą.

kiedy i jak nitkować?

Celem tego zabiegu jest nie tylko usunięcie resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych, ale też wyczyszczenie bocznych powierzchni zębów z płytki bakteryjnej. Zasady: użyj wystarczająco długiego kawałka nitki, tak aby po nawinięciu na środkowe palce zostało ok. 3-5 cm wolnej nitki – to zapewni Ci precyzję i wygodę działania. Wprowadź nitkę między zęby, tak aby „objęła” ona ząb w formie litery C. Czyść powierzchnię zęba ruchami góra-dół. Przy każdym zębie używaj nowego, czystego kawałka nitki. Najlepiej używać nitek woskowanych, które łatwo „ślizgają się” po zębie, a do ciasnych przestrzeni –o spłaszczonej powierzchni. Nitkuj zęby przed myciem zębów np. wieczorem i każdorazowo, gdy czujesz, że osadziły się między nimi resztki jedzenia.

ps Jako profesjonaliści wiemy, że czasami warto poradzić się specjalistów. Higienistka to ta osoba, która w razie wątpliwości pokaże Ci, jak prawidłowo dbać o czystość zębów.

Włącz
wybielanie.