Skip to content

Jak dbać o zęby dziecka w wieku szkolnym?

Jak dbać o zęby dziecka w wieku szkolnym?

Jak dbać o zęby dziecka w wieku szkolnym? Higiena jamy ustnej dzieci

Nie od dzisiaj wiadomo, że stan uzębienia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nic więc dziwnego, że od najmłodszych lat staramy się przekazać dzieciom zdrowe nawyki jeżeli chodzi o higienę jamy ustnej. O ile w przypadku niemowląt i maluchów możemy mieć praktycznie pełną kontrolę nad codziennym myciem zębów, o tyle w przypadku dzieci w wieku szkolnym nie jest to już takie proste. Jak zachęcić dziecko do dbania o zęby? Oto co każdy rodzic powinien wiedzieć.

Higiena jamy ustnej u dzieci – jak dbać o zęby dziecka w wieku szkolnym?

Wbrew niektórym opiniom, próchnica zębów mlecznych nie jest zjawiskiem fizjologicznym i należy jej unikać. Ze względu na fakt, iż wymiana zębów mlecznych na stałe zachodzi stopniowo, warto zadbać o to, by mleczaki nie posiadały ubytków. Istnieje wtedy bowiem duże ryzyko przenoszenia bakterii odpowiedzialnych za próchnicę z jednych zębów na drugie, co znacznie przyspiesza ich psucie się.  Dlatego też higiena jamy ustnej dzieci w wieku szkolnym jest jedną z ważniejszych kwestii rozwoju osobistego, o którą powinni zadbać rodzice.

Według badań statystycznych aż 70% dzieci w wieku szkolnym cierpi na próchnicę i nie przykłada wystarczającej uwagi do mycia zębów. Jak dbać o zęby dziecka w wieku szkolnym? Przede wszystkim dawać mu dobry przykład i wpajać prawidłowe nawyki. Prawidłowe mycie zębów u dzieci powinno trwać około 2-3 minuty i odbywać się minimum dwa razy dziennie, rano po spoczynku, kiedy ślina ulega zagęszczeniu oraz wieczorem, po całym dniu spożywania różnego rodzaju posiłków. W tym celu niezbędne są:

  • szczoteczka o odpowiednich rozmiarach główki i miękkim włosiu, może to być zarówno szczoteczka manualna, jak i elektryczna lub soniczna. Szczoteczka manualna powinna być wymieniana raz na trzy miesiące, w przypadku szczoteczek elektrycznych i sonicznych okres ten dotyczy samych końcówek.
  • pasta dla dzieci – najlepsza pasta dla dzieci to taka, której skład dostosowany jest do wieku dziecka. Dla młodszych dzieci idealnym rozwiązaniem jest zatem pasta NatureOn Kids, z kolei dla dzieci w wieku szkolnym doskonałym produktem jest NatureOn AloeVera Sensitive. Zamiast fluoru, na temat którego szkodliwości zdania się podzielone, zawiera ona glicerofosforan wapnia,   wspomagający proces reminalizacji szkliwa i wzmacniający strukturę zębów, zarówno tych mlecznych jak i stałych. Dodatkowo zawartość aloesu sprawia, że w tempie ekspresowym regeneruje wszelkie mikrouszkodzenia w jamie ustnej i wzmacnia dziąsła.

Higiena jamy ustnej dzieci w wieku szkolnym może być także uzupełniona o specjalny płyn do płukania dla dzieci, jak na przykład NatureOn Coconut White z miąższem kokosa, olejem kokosowym, ekstraktem z mięty i łagodzącą allantoiną. Co ważne, nie zawiera on w swoim składzie alkoholu, przez co jego smak jest łagodny i przyjazny dzieciom w wieku szkolnym. Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci dociera w miejsca, które zostały pominięte w trakcie szczotkowania, dzięki czemu nie tylko daje uczucie świeżości, ale również zmniejsza rozwój kamienia nazębnego i próchnicy. Kolejnym elementem pielęgnacji jamy ustnej może się stać nić dentystyczna, która pomaga usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych.

Dlaczego dzieci nie chcą myć zębów i jak zachęcić dziecko do dbania o zęby?

Dlaczego mycie zębów w wielu przypadkach jest odbierane jako kara? Dla dzieci w wieku szkolnym, które każdego dnia odkrywają milion nowych rzeczy, codzienne zabiegi higieniczne są po prostu nudne i często wydają się zbędne. W wielu przypadkach wynika to po prostu z niewiedzy. Dlatego tak ważne jest, by rodzice nie tylko uczyli swoje pociechy jak dbać o zęby, ale również wyjaśniali, dlaczego higiena jamy ustnej jest tak istotna dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju. Warto poświęcić na te działania nawet sporą ilość swojego czasu, gdyż z pewnością zaprocentuje to w przyszłości. W tym celu można korzystać z różnego rodzaju pomocy dydaktycznych, jak np. książki, broszurki od stomatologa, filmy, kolorowe animacje a nawet specjalne gry komputerowe.

Nie należy również zapominać, że dzieci szkolne to typowi gadżeciarze. Jeżeli więc chcemy, by chętniej samodzielnie dbały o swoje zęby, warto zainwestować w ciekawą szczoteczkę, kubek lub specjalne klepsydry do odmierzania czasu szczotkowania. Producenci prześcigają się we wzorach i kolorach, na sklepowych półkach nie brakuje też tych akcesoriów z postaciami np. bohaterów ulubionych filmów lub bajek.

Oczywiście z pewnością pomoże również tzw. świecenie przykładem, w końcu dzieci często stawiają sobie rodziców za wzór do naśladowania. Wystarczy więc, że rano i wieczorem oboje lub jeden z rodziców wspólnie z dziećmi będą przechodzić cały rytuał higieny jamy ustnej: począwszy od zastosowania nici dentystycznej, przez szorowanie zębów pastą, aż po płukanie jamy ustnej specjalnym płynem.

Czego unikać dbając o zęby dziecka?

Zdrowe zęby u dzieci to w dzisiejszych czasach trudny do utrzymania stan. Z każdej strony bowiem czyhają pokusy, które sprzyjają rozwojowi próchnicy. Chcąc zadbać o prawidłowy rozwój zębów u dzieci, rodzice powinni zadbać także o ich prawidłową dietę i wyeliminować z niej:

  • Słodycze – choć w większości przypadków niemożliwe jest ich całkowite usunięcie z jadłospisu dziecka, warto ograniczyć je do niezbędnego minimum, rezygnując zwłaszcza z produktów klejących i mocno przywierających do powierzchni zęba, jak np. gumy rozpuszczalne czy popularne krówki.
  • Słone przekąski – wbrew pozorom wykazują one działanie równie szkodliwe na powierzchnię zębów jak słodycze,
  • Produkty papkowate – zamiast nich zdecydowanie lepiej by dziecko jadło produkty o twardej konsystencji,
  • Produkty wysokoprzetworzone – zawarte w nich składniki chemiczne mogą osłabiać mineralizację zębów, tak więc lepiej zastąpić je warzywami i owocami, np. jabłkami, papryką, truskawkami czy marchewką,
  • Napoje gazowane i soki – o ile unikanie napojów gazowanych wydaje się być dość oczywiste, o tyle nie każdy rodzic wie, że soki owocowe w dużych ilościach również wykazują szkodliwe działanie na zęby dziecka. Wszystko za sprawą zawartych w nich kwasów owocowych, które mogą osłabiać szkliwo.

Kiedy wybrać się z dzieckiem do dentysty?

Według Światowej Organizacji Zdrowia i zaleceń Polskiego Towarzystw Stomatologicznego pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się mniej więcej w drugim roku życia dziecka i być powtarzana co około pół roku. Oczywiście początkowe wizyty mają charakter głównie adaptacyjny i ich celem jest oswojenie się dziecka z gabinetem dentystycznym. Niemniej jednak w ich trakcie możliwa jest weryfikacja skuteczności zabiegów higienicznych w obrębie jamie ustnej dziecka, a także dyskusja na temat zmian, które należy wprowadzić.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym przeglądy stomatologiczne również powinny odbywać się minimum dwa razy w roku, zwłaszcza w momencie, kiedy rozpoczęła się już wymiana zębów mlecznych na stałe. W tym okresie bowiem nowe zęby stałe są o wiele bardziej narażone na próchnicę niż w latach późniejszych i próchnica rozwija się w ich przypadku o wiele szybciej. Co więcej, często nie daje ona od razu widocznych objawów, ani dolegliwości bólowych. Dzięki takim regularnym wizytom u stomatologa możliwe jest wykrycie i wyleczenie ewentualnych ubytków na bardzo wczesnym etapie, co minimalizuje ryzyko rozprzestrzenienia się próchnicy na inne zęby.

Jeżeli pomimo wykonywanych regularnie zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej nadal obawiamy się o stan uzębienia naszego dziecka, możemy porozmawiać ze stomatologiem na temat lakowania zębów. Jest to bezbolesny zabieg, w trakcie którego na powierzchnię szkliwa nanoszona jest specjalna warstwa ochronna. Aby był on w pełni skuteczny, powinien być również powtarzany regularnie, mniej więcej dwa razy do roku. Można więc go wykonywać przy okazji rutynowych wizyt w gabinecie dentystycznym.

Włącz
wybielanie.