Te składniki znajdziesz nie tylko w herbatkach. Zastosowane w pastach do zębów przeciwdziałają odkładaniu kamienia (płytki nazębnej) i przebarwieniom zębów tworzącym się np. na skutek picia mocnej czarnej herbaty 🙂
kamień na zębach, czyli?
Kamień to nic innego jak nagromadzone i zwapnione złogi tzw. płytki nazębnej, powstającej na skutek osadzania się na zębach bakterii pochodzących z resztek jedzenia, płynów i śliny. Jej odkładaniu sprzyja picie kawy i herbaty oraz palenie papierosów, które tworzą bezbarwną, lepką substancję, przylegającą do szkliwa i zbierającą się w szczelinach między zębami a dziąsłami – możesz ją zaobserwować już w kilka godzin po jedzeniu. Dlatego tak ważne jest dokładne mycie zębów! Najlepszy test: po wyszczotkowaniu zębów przejedź językiem po powierzchni szkliwa – gdy czujesz, że zęby są idealnie gładkie, to znak, że udało ci się pozbyć w całości płytki nazębnej. Jeśli to zaniedbujesz, zaczynają się problemy z próchnicą, choroby dziąseł, mogą pojawić się odbarwienia szkliwa. Poza tym płytka nazębna z czasem będzie ulegać zwapnieniu, tworząc kamień, którego usunięcie jest możliwe tylko u stomatologa. Pamiętaj, że to nie tylko problem estetyczny. Kamień jest potężnym siedliskiem bakterii – a to główna przyczyna występowania chorób przyzębia, stanów zapalnych, paradontozy, a nawet utraty zębów. Odkładający się kamień sprzyja też nieświeżemu oddechowi.
jak zapobiegać osadom?
Plan działań jest prosty, tylko wymaga konsekwencji – to przede wszystkim regularne i dokładne mycie zębów (do „gładkiego” języka), każdorazowo stosowanie nitki dentystycznej, aby pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, a także – płynów do higieny jamy ustnej, które działają antybakteryjnie. Ważna jest też regularna wymiana szczoteczki do zębów – zdaniem stomatologów, powinno się to robić przynajmniej raz na 4-6 tygodni, także wtedy, gdy stosujesz szczoteczkę elektryczną. Jeśli jesteś kawoszką lub herbaciarą, osad i przebarwienia zębów mogą pojawiać się szybciej. Niestety. Coś za coś. Nie musisz jednak rezygnować z tych przyjemności – wtedy jednak potraktuj codzienną higienę jamy ustnej naprawdę poważnie. Szukaj past, które zawierają substancje przeciwdziałające osadzaniu się złogów płytkowych – jedną z najbardziej skutecznych jest pirofosforan, który chroni zęby, przylegając do ich powierzchni i blokując powstawanie kamienia. Nowym składnikiem stosowanym coraz częściej w higienie jamy ustnej (i pielęgnacji skóry) jest aktywny węgiel, który ma doskonałe właściwości oczyszczające i przeciwdziała przebarwieniom zębów. Z bakteriami walczą też skutecznie olejek z mięty, ekstrakt z zielonej herbaty i wyciąg z rumianku – obecne w pastach z linii Nature On. To właśnie im nasze pasty zawdzięczają „roślinny” charakter i niezwykle odświeżające działanie, co sprawia, że mycie zębów jest przyjemnością nie mniejszą niż picie ulubionej kawy. O tak!
jak pozbyć się intruza?
Jeśli mimo starań na zębach pojawia się kamień, nie czekaj z jego usuwaniem. Pamiętaj, że to nie tylko kwestia ładnego uśmiechu – choć w takich kategoriach większość osób postrzega ciemny osad i gromadzenie się płytki nazębnej. To siedlisko bakterii, które osłabia i niszczy twoje zęby. Warto przynajmniej raz w roku – lub częściej, w zależności od tendencji i wskazań – wybrać się do stomatologa na tzw. skaling (mechaniczny lub – częściej – ultradźwiękowy) połączony z piaskowaniem, a często także z polerowaniem zębów specjalną pastą i fluoryzacją. Ten moment, gdy wychodzisz z zabiegu, a zęby są idealnie gładkie, świeże, oczyszczone i jasne… Rewelacja!
ps Mój dentysta mówi, że naprawdę można umyć zęby do „gładkiego” języka – wymaga to dobrej pasty, szczoteczki i cierpliwości. Ale warto! On nie ma problemów z odkładaniem się kamienia, a jego zęby są naprawdę najlepszą wizytówką zawodu, który wykonuje. Skoro możemy spędzać godziny przed lustrem na nakładaniu maseczek i makijażu, dlaczego tak zaniedbujemy piękny uśmiech? Do dzieła!