Skip to content

Co to jest nadwrażliwość zębów i jak ją leczyć?

Co to jest nadwrażliwość zębów i jak ją leczyć?

Nadwrażliwość zębów to obok próchnicy jeden z najczęściej spotykanych w dzisiejszych czasach problemów stomatologicznych. Spowodowana uszkodzeniem szkliwa powoduje ból w trakcie mycia zębów czy spożywania takich pokarmów jak gorące napoje lub zimne czy kwaśne posiłki. Może powstawać z wielu przyczyn, a wyleczenie jej jest niezwykle trudne.

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

Nadwrażliwość zębów spowodowana jest uszkodzeniem warstwy zewnętrznej zęba i diagnozowana jest zarówno u osób młodych jak i tych w dojrzałym wieku. Zębina, której drażnienie powoduje ból i dyskomfort odczuwany przy nadwrażliwości, pokryta jest w części koronowej szkliwem, a w rejonie korzenia tzw. cementem. Uszkodzenie jednej z tych powierzchni może nastąpić w wielu przypadkach, w tym przede wszystkim przy erozji szkliwa w wyniku działania czynników chemicznych lub fizycznych, a także przy odsłonięciu dziąseł. To właśnie odkryte kanaliki zębowe, połączone bezpośrednio z nerwami przekazującymi bodźce, są w tym wypadku odpowiedzialne za odczuwany ból.

W dużej części przypadków odpowiedzialne są za to wady zgryzu, a jeszcze częściej złe nawyki higieniczne. Nie bez znaczenia jest również to co jemy. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że dieta obfitująca w kwaśne potrawy, napoje gazowane oraz duże ilości kawy i herbaty sprawia, że ślina nabiera kwaśnego odczynu i inicjuje proces demineralizacji szkliwa. Do podobnej sytuacji dochodzi u osób, które często borykają się z wymiotami. W ich przypadku również powoduje to zakwaszenie środowiska w jamie ustnej i ubytki w szkliwie.

Rzadziej spotykanym powodem nadwrażliwości zębów jest bruksizm, czyli tzw. nawykowe zgrzytanie zębów w trakcie odpoczynku. W tym wypadku dochodzi do mechanicznego uszkodzenia zewnętrznej warstwy ochraniającej zębinę.

Jakie są objawy nadwrażliwości zębów?

Objawy nadwrażliwości zębów to przede wszystkim gwałtowny ból odczuwany w trakcie spożywania zimnych lub gorących napojów i potraw o kwaśnym odczynie. Ból jednak często pojawia się również przy codziennych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak np. mycie zębów czy nitkowanie. W skrajnych przypadkach bodźcem wywołującym dolegliwości bólowe może być nawet oddychanie na mroźnym powietrzu. Zdarza się również, że nadwrażliwość zębów może być efektem zabiegu stomatologicznego lub też zbyt mocnego szczotkowania.

W większości przypadków odczuwany ból jest silny, ale krótkotrwały. Ból ten ma charakter nawrotowy, z czasem pojawiając się coraz częściej i sprawiając że pacjenci zaczynają rezygnować z jedzenia lub mycia zębów, w obawie przed odczuwanym dyskomfortem.

Sposoby leczenia nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów stwierdzana jest przez stomatologa dopiero w sytuacji, kiedy zostaną wykluczone wszystkie najbardziej prawdopodobne przyczyny dolegliwości bólowych ze strony zębów, takie jak np. próchnica, pęknięcie wypełnienia czy też stan zapalny dziąseł. W przypadkach kiedy to wynika ona z chorób ogólnoustrojowych leczenie zlecane jest przez lekarza ogólnego, w porozumieniu ze stomatologiem.

Jak leczyć nadwrażliwość zębów? Oczywiście dużą rolę w tym przypadku odgrywa odpowiednia profilaktyka i działania prewencyjne, jednak są również metody, które można zastosować w sytuacji gdy uszkodzenie szkliwa już nastąpiło . Przy niewielkim stopniu nadwrażliwości można spróbować leczyć ją domowymi sposobami, jak np. pasta na nadwrażliwość czy specjalne płukanki. Co jednak w sytuacji kiedy są one niewystarczające? Wtedy należy zastosować specjalistyczne sposoby leczenia nadwrażliwości zębów, do których zaliczamy:

  • Fluorowanie, czyli pokrycie zębów warstwą fluoru, tworzącą długotrwałą powłokę ochronną;
  • Szkliwo w płynie – jest to roztwór wysoko stężonych fosforanów oraz wapnia, który nie tylko neutralizuje działanie kwasów w jamie ustnej, ale również stymuluje naturalne procesy reminalizacji szkliwa;
  • Wypełnienie kompozytowe – stosowane przede wszystkim przy dużych ubytkach w szkliwie (powstałych np. w wyniku bruksizmu), które trwale izoluje zębinę od bodźców powodujących nadwrażliwość;
  • Preparaty zamykające otwarte kanaliki zębinowe;
  • Uśmiercenie zęba – podobne do tego, które przeprowadza się w trakcie leczenia kanałowego, traktowane jako ostateczność, w wyjątkowo silnych reakcjach nadwrażliwości.

Jak zapobiegać nadwrażliwości zębów?

Leczenie nadwrażliwości zębów nie należy do najprzyjemniejszych i najprostszych, dlatego warto podejmować działania mające charakter prewencyjny.

Oczywiście podstawę stanowi prawidłowa technika szczotkowania zębów oraz pasta na nadwrażliwość, o odpowiednio niskim indeksie ścieralności. W przypadku pojawienia się objawów nadwrażliwości warto codzienny rytuał uzupełnić o stosowanie specjalnych płukanek przeznaczonych dla osób ze skłonnością do tego typu dolegliwości, a szczoteczkę wymienić na taką, o nieco bardziej miękkim włosiu. Pozwoli to nie tylko dodatkowo zabezpieczyć szkliwo przed dalszą erozją, ale również zapobiegnie namnażaniu się szkodliwych bakterii.

Czym powinna charakteryzować się pasta na nadwrażliwość? Przede wszystkim jej wskaźnik ścieralności nie powinien przekraczać 30 RDA. Pożądana jest również w tym wypadku obecność fluoru i potasu, których związki zmniejszają wrażliwość zębiny na bodźce powodujące ból, a także zamykają kanaliki zębiny. Zęby należy myć ruchami wymiatającymi, tak aby nie kaleczyć dziąseł i odsłaniać szyjek zębowych. Co ciekawe, dentyści zalecają by po zjedzeniu cytrusów, np. pomarańczy, grejpfruta, cytryny, odczekać około godziny z myciem zębów by zapobiec chemicznej erozji szkliwa. Najlepiej jednak przy problemach z nadwrażliwością w ogóle wyeliminować tego typu produkty z diety.

Zapobieganie nadwrażliwości zębów obejmuje również stosowanie nici dentystycznej, która pozwala na dokładne usunięcie resztek pokarmu z przestrzeni między zębowych. Ważne jest również regularne usuwanie gromadzącej się na powierzchni zębów tzw. płytki nazębnej, ponieważ jej obecność również zwiększa ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zębów.


Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia/nadwrazliwosc-zebow-przyczyny-objawy-leczenie-aa-xZLo-9fg3-LsxF.html

Włącz
wybielanie.